» Dozowniki

Dozowniki

Brak produktów ...

Dozownik - urządzenie wydzielające w zadanych porcjach (dozach) materiał lub czynnik. Porcja może być odmierzana objętościowo, wagowo lub czasem trwania.
Dozowniki to popularne urządzenia. Przykładowo, w kilka takich urządzeń wyposażona jest toaleta: dozownik mydła, papieru.

Dozowniki mydła to wynalazek, który magazynuje i rozprowadza mydło przy użyciu funkcji mechanicznej.
Zazwyczaj wyposażone są w pompkę lub butelkę do wyciskania w celu uwolnienia mydła, z dyszą często wystającą z góry. Tworzywo sztuczne jest zwykle materiałem używanym do wytwarzania dozownika mydła i często jest jednorazowego użytku; jednakże można również użyć szkła i ceramiki.

Wiele dozowników mydła, zwłaszcza tych do użytku publicznego, ma dyszę, która pieni mydło w płynie, wykorzystując powietrze. Dozowniki mydła zwykle zawierają mydło w płynie, a niektóre są przeznaczone do przechowywania pianki lub mydła w proszku. Były one używane we wczesnych latach 1800 na mydło w płynie używane w szpitalach i innych obiektach; jednak były one znane z tego, że były zatkane przez gęste mydło.

Mydło w płynie zostało po raz pierwszy opatentowane w 1865 roku, chociaż wcześniej zostało użyte i chociaż było używane w warunkach komercyjnych, dopiero w 1980 roku zostało wprowadzone na rynek krajowy przez Minnetoka Coporation, w wyniku czego dozowniki mydła stały się bardziej powszechne.Minnetoka Corporation, aby utrudnić innym firmom kopiowanie ich nowego pomysłu na mydło w płynie, kupiła wszystkie zapasy pompek plastikowych do dozowników mydła, zmuszając swoich konkurentów do czekania przez cały rok, zanim mogliby wprowadzić konkurencyjny produkt.

Dozowniki mydła są dostępne w szerokiej gamie kształtów, kolorów i stylów, a ozdobne można czasem kupić w dopasowanym zestawie łazienkowym bez mydła, który ma zostać dodany później, podczas gdy tanie plastikowe z supermarketów zwykle zawierają mydło.
Automatyczne dozowniki mydła, aktywowane za pomocą czujników. Opatentowane po raz pierwszy w 1989 roku, wynalezione przez Guey-Chuan Shiau, od tego czasu odniosły komercyjny sukces i są szczególnie widoczne w publicznych łazienkach.


Ludzie dokładają wszelkich starań, aby uniknąć kontaktu z powierzchniami zawierającymi zarazki w publicznych toaletach - spłukując toalety stopami, pchając drzwi otwartymi ramionami, dozując ręczniki łokciami itp. Oczywiście innowacja technologii bezdotykowej rozwiązuje wiele punktów kontakt z powierzchniami bakterii.
Celem tego artykułu jest jednak skoncentrowanie się na dozowniku mydła i jego wpływie na patrona. Ponieważ połowa niezbędnych elementów wymaganych do właściwego mycia rąk, mydło musi być zawsze dostępne. Dobrze rozmieszczone, montowane na ścianie dozowniki z łatwym napełnianiem ułatwiają personelowi sprzątającemu przechowywanie produktu „pod ręką”.


RODZAJE DOZOWNIKÓW MYDŁA 
Ze względu na sposób dozowania mydła wyróżniamy następujące rodzaje dozowników:

 • Z przyciskiem (inne nazwy: manualne, ręczne) – aby go uruchomić, należy nacisnąć dłonią na przycisk, który zwalnia blokadę i dozownik wypuszcza dozę mydła
 • Łokciowe (inne nazwy: z łokciownikiem, z dźwignią łokciową) – aby go uruchomić, należy nacisnąć łokciem na przycisk, który zwalnia blokadę i dozownik wypuszcza dozę płynu
 • Automatyczne (inna nazwa: bezdotykowe) – aby go uruchomić, należy podłożyć dłoń w polu działania czujnika (zazwyczaj umiejscowiony w dolnej części dozownika), wówczas mydło samoczynnie wypłynie z dozownika


Ze względu na rodzaj dozowanego płynu, dozowniki możemy podzielić na:

 • dozowniki mydła w płynie
 • dozowniki mydła w pianie
 • dozowniki płynów do dezynfekcji rąk (płynów antyspetycznych)
 • dozowniki do pasty BHP

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane dozowniki, możemy wyróżnić:

 • tworzywo sztuczne
 • stal szlachetna szczotkowana (matowa)
 • stal szlachetna polerowana (połysk)
 • aluminium
 • mosiądz
 • szkło
 • ceramika


DOZOWNIKI / PODAJNIKI RĘCZNIKÓW PAPIEROWYCH
Dozownik ręczników papierowych to urządzenie, które dozuje ręczników papierowych w publicznej toalecie . Niektóre są obsługiwane za pomocą uchwytu, niektóre przez wyciągnięcie papieru z dozownika, a inne za pomocą automatycznego dozowania w odpowiedzi na czujnik ruchu .

Są one używane do zastąpienia suszarek do rąk lub używane w tandemie, aby zaoferować użytkownikom alternatywę do suszenia rąk. Niektóre obszary nie korzystają z nich, ponieważ ręczniki tworzą śmieci i są mniej przyjazne dla środowiska . Zastąpienie ręczników suszarkami ręcznikami jest postrzegane jako sposób na zmniejszenie dalszego rozpraszania aerozoli toaletowych w publicznych toaletach znanych jako pióropusz toaletowy .

Papier w dozowniku może być biały lub kolorowy. Niektóre są podobne do ręczników papierowych i mają perforacje, które umożliwiają ich wyrwanie, podczas gdy inne składają się z ułożonych w stos arkuszy. Trzeci rodzaj ręcznika papierowego jest rozdarty przez zintegrowane ostrze.

Dozownik ręczników papierowych to niezbędny element każdej sanitarnej kuchni restauracji lub biurowej toalety.  Do wyboru mamy bardzo dużo rodzajów takich podajników.  Wybierając je najlepiej wziąć pod uwagę gdzie będzie się znajdował. Rozróżniamy dozownik do położenia na blat oraz naścienny. 
 

RODZAJE PODAJNIKÓW RECZNIKÓW
Mechaniczne podające papier do rąk:
 

 • Z dźwignią - Dozowanie, żądanej długości ręcznika. Idealny dla środowisk o małym natężeniu ruchu.
 • Automatyczne - Najbardziej higieniczne rozwiązanie, poprzez zastosowane czujniki ruchu. Dozuje określoną długość ręcznika papierowego, ograniczając ilość odpadów. 

W roli z wyciąganą tuleją od środka
Minimalizuje straty dozując pojedyncze arkusze, a każdy użytkownik dotyka tylko jednego ręcznika. Idealnie nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.  

Papierowe w roli perforowane:

 • Blatowy podajnik ręcznika w roli - Idealny do pojedynczych stolików w ruchliwych barach, restauracjach
 • Podajnik ręcznika w rolce  - najczęściej montowany na ścianach w celu wygodnego umieszczenia w pobliżu zlewów
Ręczniki papierowe składane Dozowniki nablatowe jak i nabudowane -  Ręczniki te są składane i układane tak, aby leżały jeden na drugim, a wielofalowe ręczniki są ze sobą powiązane. Wyróżniamy 3 rodzaje tych dozowników. W każdy z nich ręcznik podawany jest inaczej: 
 • Podajniku typu ZZ  - ręczniki pozostają zamknięte i sanitarne wewnątrz dozownika. Są też łatwe do oddzielenia. 
 • Koszyki na papier -  Idealnie nadają się do blatów.  Z łatwością można je umieścić blisko umywalek, i bezproblemowo przenosić w dowolne miejsce.
 • Kombinacje dozownika na ręcznik z koszem na odpady. Świetne rozwiązanie do toalet oszczędzając miejsce w pomieszczeniu. Z łatwością można chwycić jeden ręcznik papierowy i od razu go zutylizować.